• Dla kogo?

  Te warsztaty polecamy szczególnie wszystkim terapeutom traumy, a także nauczycielom i praktykom jogi, jak i wszystkim osobom zainteresowanym tą tematyką. Wcześniejsza praktyka jogi nie jest wymagana.

 • Gdzie?

  Warsztaty odbywać się będą na platformie Zoom. Linki, a także szczegółowe informacje odnośnie dostępu znajdować się będą na koncie użytkownika w kursie.

 • Kiedy?

  Warsztaty w ramach kursu odbywać się będą we wtorki w kwietniu i maju 2023. Każdy warsztat i sesja Q&A będzie tłumaczony symultanicznie na język polski. Sesje będą nagrywane i udostępnione do późniejszego odsłuchu.

dr

Arielle Schwartz

Dr Arielle Schwartz (PhD, CCTP-II, E-YRT ) jest psychologiem, nauczycielem o międzynarodowej renomie, instruktorem jogi i wiodącym głosem w kwestii leczenia PTSD i złożonej traumy. Jest autorką pięciu książek, w tym "The Complex PTSD Workbook", "EMDR Therapy and Somatic Psychology" oraz "The Post Traumatic Growth Guidebook". W Polsce nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego została wydana jej książka "Złożony zespół stresu pourazowego". Dr Schwartz szkoli terapeutów w zakresie stosowania EMDR, psychologii somatycznej, terapii pracy z częściami oraz interwencji opartych na mindfulness w leczeniu traumy i złożonego PTSD. Jej nauczanie cechuje zrozumienie, pasja, życzliwość, współczucie, radość, a także zwięzły sposób mówienia o bardzo złożonych tematach. Jest założycielką Center for Resilience Informed Therapy w Boulder w Kolorado, gdzie prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną, superwizję i konsultacje. Dr Schwartz od ponad dwudziestu lat jest nauczycielem jogi, wierzy więc, że podróż do uzdrowienia po traumie jest przebudzeniem duchowego serca.

OPIS KURSU:

Terapeutyczna joga w procesie zdrowienia po traumie. Zastosowanie zasad Teorii Poliwagalnej dla samopoznania, zdrowienia i zmiany.

Wiele z objawów stresu traumatycznego wynika z braku równowagi w autonomicznym układzie nerwowym. Trauma odnosi się do każdego wydarzenia, które przytłacza naszą zdolność do psychicznego, emocjonalnego i fizycznego radzenia sobie lub przepracowania tego doświadczenia. Osoby, które przeżyły traumę, są często zalewane przez natrętne doznania lub emocje i w rezultacie mogą stać się nadwrażliwe na otoczenie, mogą unikać miejsc, które przypominają im o ich doświadczeniach, cierpieć z powodu paniki lub zapadać się w zmęczenie i stany depresyjne. Interwencje, które skupiają się na opowiadaniu o swoich przeżyciach lub niepokojących wydarzeniach z przeszłości, są często niewystarczające, aby ułatwić powrót do zdrowia po traumie. Ponieważ objawy te są w równym stopniu fizyczne, co psychiczne, aby przywrócić równowagę ciała i umysłu potrzebujemy interwencji skoncentrowanych na ciele. Bez interwencji, które obejmują świadomość somatyczną i ruch, wiele podejść terapeutycznych ma ograniczoną zdolność, by pomóc klientom w pełni uwolnić się od wpływu traumatycznych wydarzeń. Innymi słowy, myślenie  i mówienie o tym, jak wyjść z traumatycznej aktywacji, nie jest wystarczające.

 

Joga jest jedną ze ścieżek, które prowadzą do powrotu do zdrowia. Joga oferuje narzędzia do radzenia sobie z fizjologicznym rozregulowaniem poprzez praktyki, które pozwalają klientom poczuć swoje ciało, zmienić sposób oddychania, przesunąć zatrzymaną energię i odpocząć w bezruchu. Na tym kursie, przez pryzmat biologii interpersonalnej, Teorii Poliwagalnej i psychologii somatycznej, nauczysz się jak radzić sobie z fizjologicznymi następstwami stresujących lub traumatycznych wydarzeń. 

 

Psychologia somatyczna podkreśla, że świadomość ciała jest istotną częścią psychoterapii. Kiedy obserwujemy świat przyrody, widzimy, że zwierzęta mają naturalne, wrodzone instynkty przetrwania, które pomagają im reagować na zagrażające doświadczenia. W ramach tego kursu poznasz, jak stres lub trauma mogą być magazynowane w ciele. Jeśli nie zostaną one zaadresowane, te fizyczne wzorce mogą przyczynić się do wystąpienia objawów somatycznych oraz pogorszenia zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Proste ćwiczenia i pozycje jogi, zintegrowane z psychoterapią, mogą pomóc klientom w osiągnięciu pozytywnych stanów wzmocnienia, siły i relaksu.

 

W swej istocie joga terapeutyczna stanowi pomost na drodze do zdrowienia pomiędzy psychiką a ciałem. Dr Arielle Schwartz wnosi ponad dwudziestoletnie doświadczenie jako wyszkolona psychoterapeutka somatyczna, ekspertka w dziedzinie leczenia traumy oraz instruktorka jogi. Przez pryzmat Teorii Poliwagalnej dowiesz się, dlaczego nerw błędny działa jak dwukierunkowa autostrada informacyjna pomiędzy umysłem a ciałem - a co najważniejsze, nauczysz się regulować zdrowie psychiczne i fizyczne za pomocą oddechu, ruchu i praktyk świadomościowychi, które mogą być łatwo zintegrowane z psychoterapią.


Nie arenie międzynarodowej nie ma nikogo bardziej doświadczonego niż dr Arielle Schwartz w zarówno praktyce, jak i w nauczaniu zastosowania Teorii Poliwagalnej w terapeutycznej jodze. Dodatkowo od wielu lat wykorzystującej i udostępniającej swoją wiedzę w obszarze pracy z traumą.

PODCZAS KURSU NAUCZYSZ SIĘ:

 • Najważniejszych sposobów zastosowania Teorii Poliwagalnej w jodze terapeutycznej

 • Dwóch poziomów współregulacji oraz ich korzyści dla Ciebie, oraz dla Twoich klientów

 • Dlaczego neurocepcja jest niezbędna w leczeniu traumy

 • Jak Pranajama ułatwia optymalną zmienność rytmu serca (HRV), aby poprawić Twoje zdrowie

 • Jak stosować zasady psychologii somatycznej w jodze terapeutycznej?

 • Czym jest napięcie błędne i jak w naturalny i delikatny sposób je zwiększyć

 • Sześciotygodniowego modelu jogi terapeutycznej dla traumy

HARMONOGRAM

4 x 3 godzinne sesje + 1,5 godz. Q&A. Online na żywo. Tłumaczenie symultaniczne na język polski.

* Jeśli już uczysz się Teorii Poliwagalnej z nami - mamy dla Ciebie rabat! Możliwe jest również dokonanie przelewu bankowego zamiast płatności online. W obu przypadkach napisz do nas na adres info@instytutpoliwagalny.pl

Szkolenie składa się z czterech trzygodzinnych sesji online na żywo tłumaczonych symultanicznie na język polski.

Dodatkowo, po zakończeniu serii odbędzie się sesja Q&A. Całkowita liczba godzin szkoleniowych to 13,5 godzin zegarowych. Szkolenie kończy się certyfikatem uczestnictwa.

WARSZTAT 1- Teoria Poliwagalna w jodze

Wtorek, 18 kwietnia 2023, 18:00 - 21:00

Podczas tego spotkania nauczysz się: 

 • Ośmiu kończyn jogi z perspektywy świadomej traumy
 • Zastosowania Teorii Poliwagalnej w jodze terapeutycznej
 • Czym jest wielopoziomowa reakcja na zagrożenie i traumę
 • Jakie są "hybrydowe" stany układu nerwowego
 • Zasad Goldilocks, drabiny poliwagalnej i 3 Gunas.
 • Jakie korzyści płyną z współregulacji
 • Pięciu rodzajów interwencji jogi

 

WARSZTAT 2 - Regeneracja po traumie i joga terapeutyczna

Wtorek, 25 kwietnia 2023, 18:00 - 21:00

Podczas tego spotkania nauczysz się:

 • Jak rozumieć traumę i odporność
 • Czym jest neurocepcja jako Svadyaya
 • Jak stosować podwójną uwagą w praktyce jogi
 • Rozumienia powięzi i nerwu błędnego
 • Jak praktykować samoobserwację
 • Jak wykonać intencjonalne oddychanie i ruchy pendikularne

 

WARSZTAT 3 - Naturalna stymulacja nerwu błędnego w jodze

Wtorek, 9 maja 2023, 18:00 - 21:00
Podczas tego spotkania nauczysz się:

 • Czym jest zmienność rytmu serca i elastyczność układu nerwowego
 • Jak stymulować nerw błędny w oparciu o jogę w neuromodulacji
 • Praktycznego zastosowania pranajamy (świadomego oddychania) dla dobrego samopoczucia
 • Jak Twoja postawa wpływa na zdrowie nerwu błędnego 
 • Jak dźwięk i protokoły słuchowe zwiększają bezpieczeństwo Jogi w integracji mózg - ciało

 

WARSZTAT 4 - Strategie ucieleśnienia wspierające powrót do zdrowia po traumie  

Wtorek, 16 maja 2023, 18:00 - 21:00

Podczas tego spotkania nauczysz się:

 • Sekwencji ćwiczeń jogi terapeutycznej
 • Procesu somatycznego w jodze w procesie zdrowienia po przeżytej traumie
 • Miareczkowania i Pendulacji
 • Prana Vayus i Koshas
 • Podejścia do jogi Nidry i medytacji świadomej traumy
 • Struktury sześciotygodniowych zajęć jogi terapeutycznej dla osób po traumie

 

SESJA Q & A

Wtorek, 30 maja 2023, 19:00 - 20:30

* Jeśli już uczysz się Teorii Poliwagalnej z nami - mamy dla Ciebie rabat! Możliwe jest również dokonanie przelewu bankowego zamiast płatności online. W obu przypadkach napisz do nas na adres info@instytutpoliwagalny.pl

NIE WIESZ CZY TEN KURS JEST DLA CIEBIE?

Zapisz się i obejrzyj bezpłatny webinar z dr Arielle Schwartz, który odbył się 21 marca b.r. To wspaniała okazja aby poznać dr Arielle i jej pracę.

Czym jest POLYVAGAL LAB?

W POLYVAGAL LAB znajdziesz zorientowane na praktykę (online) seminaria, warsztaty lub prezentacje ekspertów w dziedzinie Teorii Poliwagalnej. Wszystkie wydarzenia z udziałem ekspertów z Instytutu Poliwagalnego w USA odbywają się zawsze w języku oryginalnym z polskim tłumaczeniem symultanicznym. Formaty te mają na celu zapewnienie zasobów edukacyjnych i szkoleniowych w zakresie Teorii Poliwagalnej i zastosowania jej założeń w różnych kontekstach, w tym w opiece zdrowotnej, terapii, edukacji i rozwoju osobistym. Treści będą obejmować tematy związane z anatomią i fizjologią autonomicznego układu nerwowego, powiązaniami między układem nerwowym a emocjami oraz z praktycznym zastosowaniem Teorii Poliwagalnej w warunkach klinicznych i nieklinicznych. Serdecznie zapraszamy na wiele ciekawych wydarzeń w POLYVAGAL LAB.